Benátky jsou Benátky

Které to „Nejromantičtější město planety“ vlastně je? Když si tuhle otázku položíte takhle v sobotu večer, s druhou osobou nejlépe něžného pohlaví, u sklenice dobrého červeného vína, tak je až skoro jisté, že odpověď bude: Benátky. Ano, ty jediné, jedinečné, kouzelné, italské Benátky, kde se Vám vždy skoro zastaví čas, pohltí Vás jejich neopakovatelná atmosféra dávno minulých časů a neskutečné romatiky, a kde v jeho křivolakých úzkých uličkách, na nábřeží spletitých vodních kanálů s udivující architekturou svých Palazzo žijete jen pro ten současný moment a pro samotné město. To jsou Benátky. Mohlo by se zdát, že s obytným autem se tento zážitek nedá uskutečnit, ovšem pozor, opak je pravdou.

A jak jsme to vlastně zjistili? V jednom z minulých článků jsme psali o krásném kempu v Rakousku, který jsme, tentokrát s mojí přítelkyní a dcerou, navštívili. Tam jsme po pár dnech, já s rukama vytahanýma od kitování, seděli večer na břehu jezera a říkali si, že nám stále zbývá pár dní dovolené, a že když už máme to obytné auto, využijeme ho naplno. A tak, jak popsáno výše, připadli jsme na Benátky. Jak jsou vlastně daleko? Má to vůbec ještě na těch pár dní cenu? Prostě další den hned ráno jsme vyrazili. Podle navigace měla cesta do Benátek trvat něco okolo 8 hodin, ovšem, jak známo, obytné auto bohužel nejezdí na šedou vodu a tak je potřeba občas natankovat, při té příležitosti vypít kávičku či se občerstvit, vypustit šedou vodu „biologickou“, po cestě zodpovědět asi milion otázek typu „kdy už tam budeme?“, či její obměnu „je to ještě daleko?“, a tak se k Benátkám přiblížíte zhruba za 9 hodin, což ovšem mezi námi není úplně tak špatný čas. Ovšem co teď? Jsou tu vůbec nějaké kempy? A jak daleko od Benátek? Jak se tam dostaneme? Odpověď hledáme v aplikaci. Každý má jistě na aplikaci na kempování svůj zaručený tip, a my v té naší objevujeme, že kempy u Benátek skutečně jsou. Se štěstím nepřipraveného trouby, co jede někam na slepo, jsme samozřejmě našli naprosto to pravé.

Krásný tříhvězdičkový kemp s názvem Al Boschetto, který se nachazí na kose Jesolo nad Benátkami a je od Benátek vzdálen vzdušnou čarou kolem 10 km. Na Jesolu jsou samozřejmě i jiné kempy, kopírující pobřeží, většinou daleko vznešenější, s řadou blýskavých hvězdiček, a jak jsme později zjistili, umožňující pobyt nejméně od jednoho týdne a déle. Ten náš ovšem, si s dražšími kempy v ničem nezadá, a hlavně, můžete zůstat jak dlouho chcete. Kemp je celkem veliký, ale působí rodinnou atmosférou. Vše je zde krásně označeno a každé místo má přístup k elektřině. Takže opět stačí přijet, na recepci se domluvit, vždy tam sedí příjemná mladá paní, zaparkovat, připojit se na elektřinu, a to nejlepší je, že když si vyberete číslo parcely od 200 výš, je velká pravděpodobnost, že karavan a Váš dočasný domov bude jen pár metrů od krásné písečné pláže a čisťounkého moře. Moře je na Jesolu překvapivě opravdu krásně čisté. Pláže se každou noc prosívají, ale i tak nikde žádné odpadky či vyplavené smetí. To že se jedná o dobré místo potvrzuje i to, že sem chodí na pláž hodně místních obyvatel. Když dorazíte v koupacím období, co může být lepšího než ráno vstát a jít se vykoupat do moře, u kterého skoro parkujete. Mušlí i barů je na pláži dostatek. Všichni si přijdou na své.

Co se týká sanitárních zařízení, v kempu jsou dvoje, jsou vždy čistá a uklizená, a pravidelně desinfikovaná.

Na začátku jsem psal, že kemp se nachází asi 10 km od samotných Benátek. A tady přichází to kouzlo, každou půlhodinu jezdí z místa Punto Sabioni, které je vzdálené asi 3 km od kempu linková loď. Ano čtete správně, je to takové MHD v Benákách. Na recepci kempu si můžete koupit denní jízdenku, která platí jak na loď do Benátek a z benátek, tak na autobus do přístavu, tak i na lodní linkovou dopravu po celých Benátkách. Do Punto Sabioni se dostanete pohodlně autobusem, který má zastávku přímo u kempu. Loď Vás odveze přímo do centra Benátek na nábřeží San Marco. Slavná scéna z Jamese Bonda kdy Bond vystupuje v Benátkách před Dóžecím palácem, vás musí hned napadnout. Tedy aspoň mne napadla. No a vítejte v Benátkách.

V Benátkách vám moc rad dát nemůžeme. Prostě choďte, jezděte, plujte, všechny cesty někam vedou, všechny uličky někam vedou, čím je ulička menší, na zajímavější místa vede. Ovšem, jak jsem zjistili, nekteré vedou občas i na konec. Tudíž vedou i zpátky. Navštivte všechny ostrovy, sklárny na Muranu. Nebojte se strávit v Benátkách i dva dny, zažijte je v noci, poslední loď do Punto Sabioni odjíždí až hodně pozdě. Všude jsou kostely, malebné domy, paláce, gondoly a docela vtipní a příjemní gondoliéři (za jednotnou cenu 80 EUR), lodě, ze kterých se prodává čerstvá zelenina, obchůdky se sklem z Murana a vše co si jen můžete představit. Atmosféra města vás hned pohltí. Takže se klidně zastavte v jakékoli restauraci nebo kavárně na pizzu, víno, nebo prostě jen tak. Na samotném kraji Benátek vás budou míjet zaoceánské výletní lodě i menší čluny, kdy není překvapení, že lidé jezdí na nákup ve člunech. Má to zkrátka svoje kouzlo, které opravdu jinde na světě není.

Obytný vůz i do této destinace tedy můžeme doporučit a není důvod vyrazit bez něho. Přeci jen co může být lepší než po celém dnu v Benátkách se v kempu vykoupat v moři, a hupsnout do svých peřin? Přesně tak, nic.

|
crossmenuchevron-up